Voda, pokoj, pohoda vo Fínsku a Švédsku


Fínsko je pre mňa možno trochu strohé (napríklad aj Helsinky) s modernistickými prvkami. Ale neplatí to všade. Stačí cestovať krajinou a všímať si brezy, jazierka a saunové domčeky roztrúsené medzi zeleňou.

Po návšteve Fínska už chápem význam slova “archipelago,”, t.j. veľmi členité pobrežie, na ktoré sa určite oplatí ísť, lebo tých ostrovčekov je neskutočné množstvo, niektoré sú veľmi malé a možno sú to súkromné pozemky, na ktorých má ich majiteľ postavený malý domček a chodí tam chytať ryby.


Ak sadnete na loď, napríklad v meste Turku, dopraví vás z večera do rána do Štokholmu.  Všade samá voda a pohoda. Ale nie iba modernistická, ale nádherne historická. Ak by som si mal vybrať, kde strávim romantický víkend, určite by to Štokholm pred Helsinkami vyhral. Takmer každá rodina v Štokholme vlastní jachtu alebo motorový čln. Slúži im to k tomu, aby mohli stráviť víkend na vode a premávať sa okolo mesta alebo si vyraziť na švédske archipelago.


Obyvatelia Fínska a Švédska si vedia užívať pekné počasie, pretože je vzácnosťou. Napríklad aj denné svetlo. Pred Vianocami som dostal pozdrav od kamaráta z Vaasy, ku ktorému bola pripojená fotografia mesta o 9,30 ráno – v meste začínalo ako-tak svitať a ako kamarát písal, o 14,30 sa už začne zotmievať.....